Boyun Anatomisi

Boyun Anatomisi

Boyun Anatomisi, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Boyun başı destekler ve dengeli pozisyonda tutar, başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar.Boyun 7 adet boyun omurundan oluşur. Bu omurlardan en üst ikisi diğer omurlardan farklıdır. 2. omurdan itibaren boyun omurları arasında diskler bulunur.

Diskler aslında omurların birbirine sürtünmesini engelleyen ve omurganın hareketini sağlayan elastik kıvamında yastıkçıklardır. Disklerin görevi üzerine düşen yük miktarını dengeli olarak alt seviyelere iletmektir. Disklerin ortasında nucleus adı verilen jelimsi sıvı vardır.

 

Boyun omurları, diskler ve güçlü bağlar ile birbirine tutunurlar. Bu sistem kaslar ile esneklik kazanır ve kuvvetlenir. Boyun omurgası içersinden omurilik ve sinirler geçer. Omurilik 2 cm kalınlığında beyinden aldığı emirleri tüm vücuda ileten son derece önemli bir yapıdır.

Boyunda omurilikten çıkan sinirler el ve kolumuzun hareketini, hissini ve kuvvetini sağlarlar. Sağlıklı boyun dengeli boyundur. Bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası açıklığı arkaya bakan sığ bir c şeklinde doğal bir eğriliğe sahiptir. Bu eğriliğin korunması rahat ve ağrısız boyun için çok önemlidir. Bu eğrilik bozulursa boyun omurgasında dejenerasyon ve bozulma başlar.

 

map-markerenvelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram