Omurga Yetmezliği

Omurga Yetmezliği

Omurga Yetmezliği Spinal yetmezlik; omurganın genellikle kronik, ancak akutta olabilen kimyasal, ruhsal veya fiziksel travma sonucu omurga segmentleri arasında dizilimin, omurga esnekliğinin, omurga dayanıklılığının, bozulduğu genellikle tedaviye dirençli kronik ağrıyla seyreden bir hastalıktır. Hatta bir hastalık olmayıp genellikle birden fazla omurga sorununun bir arada olduğu bir tablodur.

 

Omurga yetmezliği tüm omurgayı ilgilendiren bir problem olabildiği omurganın bir veya birden fazla bölümünü (boyun, sırt, bel), bir veya iki segmentini ilgilendiren bir problem de olabilir.

Omurga yetmezliği, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği gibi hayatı tehdit eden bir durum değildir, ancak hayat kalitesini, mesleki verimliliği ve kişinin aile ve toplum hayatındaki rollerini yerine getirmesini engelleyen bir durumdur. Omurga yetmezliği fonksiyonel özürlülüklerin en sık rastlanan sebebidir.

 

Omurga yetmezliğinin sebepleri nelerdir?

Geçirilmiş cerrahi müdahaleler

Subluksasyon (omurganın dizilim ve hizalama bozukluğu)

Spondilolistezis (omurga kayması, subluksasyonun ileri evresi)

Kötü duruş (kifoz, skolyoz, lordoz, rotasyonal bozukluklar)

Fiziksel incinme (düşme, trafik kazası, şiddete maruz kalma)

Uygun olmayan uyku alışkanlıkları (kötü yatak, az uyuma, aşırı uyuma)

Uzun süren yatak istirahatları

Osteoporoz

Omurganın dejeneratif hastalıkları

Omurgayı tutan romatizmal hastalıklar

Mesleki zorlanmalar

Ağır sporlar

Eklem gevşekliği sendromu (iyi huylu eklem hipermobilitesi)

Tekrarlanan hareketler

 

Omurga yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

 • Baş ağrıları
 • Boyun ağrısı ya da sertliği
 • Sırt ağrısı ve tutukluk
 • Bel ağrısı ve tutukluğu
 • Omuz ağrısı ve sertliği
 • Kol ve bacaklarda uyuşma ve/veya karıncalanma
 • Mide barsak şikayetleri
 • Siyatik ağrısı
 • Kola vuran nevraljiler
 • Yorgunluk
 • Kötü Duruş

 

Omurga yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Omurga yetmezliğinin tedavisinde en önemli unsur olabildiğince erken teşhis ve erken müdahaledir. Hastaya omurga ya da omurganın ilgili segmentini (bel, boyun, sırt) korumasının öğretilmesi, omurga kaslarını güçlendirilmesi, kısalmış segmenter kasların uzatılması ve esnetilmesi, kas spazmının giderilmesi, sinir ve kanallara bası yapan organik lezyonların (disk hernisi, ligament hipertrofileri, osteofitler) cerrahi olarak tedavisi, stabilitesi olmayan segmentlerin cerrahi olarak stabilizasyonu.

Omurga yetmezliği tedavisi zor bir hastalıktır. Tedavi oldukça uzun sürer. Birçok farklı tedaviyi aynı anda veya farklı zamanlarda uygulamak gerekir.

Dizler bükülü olarak sırtüstü yatın, ayak bileğinizi diğer dizin önüne koyun. Çaprazladığınız dizi elinizle kavrayıp göğsünüze doğru çekin, kalçadan bacağa doğru germeyi hissedin. Bu pozisyonda 15-30 saniye kalın. 3-5 tekrar yapın. Diğer taraf için tekrarlayın.

map-markerenvelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram