Röntgen MR ve Tomografilerimde Yapısal Bazı Anormallikler

Röntgen, MR ve Tomografilerimde Yapısal Bazı Anormallikler

BU DURUMDA KURU İĞNE TEDAVİSİ (İMS) BANA YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Pek çok insanda ağrılı patolojilerin altında yapısal bir bozukluklar vardır. Bu insanların omurgalarında (bel, sırt, boyun), omuzlarında, diz eklemlerinde, topuklarında vs. bir ağrı oluşturacak bir sebep vardır. Bu hastaların

 

ellerindeki raporlarda dejeneratif disk hastalığı, disk aralığında daralma, servikal ve lomber spondiloz, rotator manşon tendopatisi, impingement sendromu, patellofemoral kondromalezi, topuk dikeni gibi ifadeler vardır.

Bunların hepsi kas iskelet sistemindeki yozlaşma ve yıpranma (wear and tear) sonucu ortaya çıkar ve radikülonöropati ile birliktedir.

Tüm bunlar eklemlerdeki, omurgadaki ve yumuşak dokulardaki yıpranma ve yozlaşmaların bir sonuçlarıdır. Bu yıpranma ve yozlaşmalar her zaman ağrı ile birlikte değildir. Örneğin omurga MR’ı çalışmalarında hiçbir şikayeti olmayan kimselerin %30 unda disk patolojileri bulunmaktadır. Bunun tersi olarak bel ağrılı hastaların %40’ında hiçbir disk patolojisine rastlanmamaktadır.

Acil cerrahi müdahaleyi gerektirecek durumlar dışında; görüntüleme yöntemlerinde yapısal anormallikler olsa bile ağrının nedeni çoğu zaman spinal segmental seviyelerdeki bir nöropati radikülopati ile ilişkilidir. Görüntüleme yöntemleri il gösterilen patolojiler her zaman ağrının gerçek sebebi olmayabilir. Kas kontraktürlerinin tedavisi (Kuru iğneleme-İMS ile) ağrıyı iyileştirecektir.

Kuru İğne Tedavisi ana sayfaya gitmek için tıklayabilirsiniz.

map-markerenvelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram