TENDİNİT VE TEDAVİSİ

TENDİNİT VE TEDAVİSİ

TENDİNİT NEDİR?

Kasların kemiğe yapışmasını sağlayan özelleşmiş ve sertleşmiş kısımlarına tendon (kiriş) denir ve tüm kasların iki ucu tendon şeklinde kemiklere yapışır. Bazı tendonların etrafında tendon kılıfı adı verilen bir kılıf bulunur, bu kılıfla birlikte tendonun enflamasyonuna tenovajinit denir. Tendon etrafındaki sinovia adı verilen yumuşak dokularla birlikte enflame olursa bu duruma tenosinovit denir. Tendinit tendonlardaki aşınma, yıpranma ve kalınlaşmalardan dolayı ortaya çıkan yozlaşmalardır. Tekrarlayan hareketler, akut veya kronik zorlanmalar, sürtünmeler, vücut yüzeyine yakın tendonların dış şartlardan etkilenmeleri, sportif ve mesleki zorlanmalar, tendon hastalıklarının en önemli sebepleridir. Yaş ilerledikçe tendon ve kasların zedelenme riski artar.

Eklem çevresinde bazı hareketlerle başlayan ya da artan ağrılar, kas gücünün kaybı bu hastalığın en belirgin özelliğidir. Ağrı ve fonksiyon kaybı başlangıçta zorlu aktiviteler ve hareket sınırının sonunda olurken daha sonra en küçük aktivitelerde ve istirahat halinde bile ağrı olur. Başlangıçta istirahatla geçen ya da azalan ağrılar zamanla sürekli bir hal alır.

TENDİNİT VÜCUTDA EN SIK NEREDE GÖRÜLÜR?

  • El bileği, elin ve el bileğinin hem ön yüzü (fleksor) hem de arka yüzü (ekstansör) tendon hastalıklarının en sık görüldüğü yerlerdendir.
  • Ayak bileğinin arkasında bulunan kalın aşil tendonunda ağrı ve şişlikler oldukça sık görülür, bazen bursitle birlikte olabilir.
  • Ayağın iç yanındaki ağrının sebebi posterior tibial tendinit olabilir. Posterior tibial tendinit tedavi edilmezse ayak tabanında çökmeye sebep olabilir.
  • Ağır spor yapanlarda diz kapağının alt ve üst tarafında bulunan tendonlar zedelenebilir (patellar tendinit).
  • Dirsekte sık görülen tenisçi ve golfçu dirseği hastalığı bir çeşit tendinittir.
  • Omuz eklemini döndürücü kasların tendinitleri ile oldukça sık karşılaşılır ve kırk yaş üstü insanlarda ciddi aktivite kısıtlamalarına sebep olurlar.

TENDİNİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tendinitin tedavisinde ağrılı bölgeyi yormamak, gerekli ve düzenli bir şekilde dinlendirmek gerekmektedir. Tekrarlayıcı ve zorlayıcı aktivitelerde uzak durmak gerekir. Çok uzun süreli hareketsiz kalan eklemlerde sertleşme meydana gelir. Şayet eklemde bir sertleşme oluşmuşsa bunun tedavisi çok daha zor ve zaman alıcıdır. Dinlenme bilinçli olarak yapılmalı, dinlenme periyotları arasında tendonda fazla yüklenme yapmayan hafif egzersizlerle eklemin hareketli kalması sağlanmalıdır.

Ağrı durumlarında ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Akut vakalarda soğuk kronik vakalarda sıcak uygulamalar yapılabilir. Ultrason, TENS gibi fizyoterapi yöntemleri ödem ve enflamasyonu kontrol etmemize yardımcı olur. Gerek görüldüğünde tendon çevresine kortizon enjeksiyonları yapılabilir. Tendonda kopma varsa cerrahi olarak tamir edilmelidir. Tendinit tedavisinde o bölge için özel hazırlanmış destek sistemlerinden de faydalanılabilir.

 

map-markerenvelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram